vrt-cogs - en to tr_TR translation catalogue (263 entries)

en: Base support ticket settings
tr_TR: Temel destek bileti ayarları

en: Ticket Setup Guide
tr_TR: Bilet Kurulum Kılavuzu

en: To create a support ticket panel, type
tr_TR: Bir destek bileti paneli oluşturmak için şunu yazın:

en:  <panel_name>`
tr_TR:  <panel_adı>`

en: Set the category ID that new tickets will be created under if using channel tickets.
tr_TR: Kanal biletleri kullanılıyorsa, yeni biletlerin altında oluşturulacağı kategori kimliğini ayarlayın.

en: <panel_name> <category_id>`
tr_TR: <panel_adı> <kategori_id>`

en: Step 1
tr_TR: Adım 1

en: Set the channel that the bots ticket panel will be located in.
tr_TR: Botların bilet panelinin yer alacağı kanalı ayarlayın.

en: <panel_name> <channel_id>`
tr_TR: <panel_adı> <kanal_id>`

en: Step 2
tr_TR: Adım 2

en: Set the ID of the bots ticket panel message.
tr_TR: Botun bilet paneli mesajının kimliğini ayarlayın.

en: <panel_name> <message_id>`
tr_TR: <panel_adı> <mesaj_id>`

en: At this point the ticket panel will be activated, all following steps are for extra customization.
    If you need a message to add the buttons to, you can use the `{}tickets embed` command.
tr_TR: Bu noktada bilet paneli etkinleştirilecektir, sonraki adımların hepsi ekstra özelleştirme içindir.
    Düğmeleri eklemek için kullanabileceğiniz bir mesaja ihtiyacınız varsa, `{}tickets embed` komutunu kullanabilirsiniz.

en: If the bot is having trouble finding the message, run the command in the same channel as it.
tr_TR: Bot mesajı bulmakta sorun yaşıyorsa, komutu botla aynı kanalda çalıştırın.

en: Step 3
tr_TR: Adım 3

en: Set the text of the ticket panel button.
tr_TR: Bilet paneli düğmesinin metnini ayarlayın.

en: <panel_name> <button_text>`
tr_TR: <panel_adı> <button_text>`

en: Button Text
tr_TR: Düğme Metni

en: Set the ticket panel button color.
tr_TR: Bilet paneli düğme rengini ayarlayın.

en: Valid colors are
tr_TR: Geçerli renkler şunlardır:

en: <panel_name> <button_color>`
tr_TR: <panel_adı> <button_rengi>`

en: Button Color
tr_TR: Düğme Rengi

en: Set the button emoji for the ticket panel.
tr_TR: Bilet paneli için düğme emojisini ayarlayın.

en: <panel_name> <emoji>`
tr_TR: <panel_adı> <emoji>`

en: Button Emoji
tr_TR: Düğme Emoji

en: Use threads instead of channels for tickets
tr_TR: Biletler için kanallar yerine iş parçacıklarını kullanın.

en: <panel_name>`
tr_TR: <panel_adı>`

en: Thread Tickets
tr_TR: Konu Biletleri

en: Add a message the bot sends to the user in their ticket.
tr_TR: Botun kullanıcıya biletinde gönderdiği bir mesaj ekleyin.

en: Ticket Messages
tr_TR: Bilet Mesajları

en: View and remove a messages the bot sends to the user in their ticket.
tr_TR: Botun kullanıcıya biletinde gönderdiği bir mesajı görüntüleyin ve kaldırın.

en: Remove/View Ticket Messages
tr_TR: Bilet Mesajlarını Kaldır/Görüntüle

en: Set the naming format for ticket channels that are opened.
tr_TR: Açılan bilet kanalları için adlandırma biçimini ayarlayın.

en: <panel_name> <name_format>`
tr_TR: <panel_adı> <ad_formatı>`

en: Ticket Channel Name
tr_TR: Bilet Kanalı Adı

en: Set log channel for a ticket panel.
tr_TR: Bir bilet paneli için günlük kanalını ayarlayın.

en: <panel_name> <channel>`
tr_TR: <panel_adı> <kanal>`

en: Log Channel
tr_TR: Günlük Kanalı

en: Tip: you can create multiple support panels using the same message for a multi-button panel
tr_TR: İpucu: çok düğmeli bir panel için aynı mesajı kullanarak birden fazla destek paneli oluşturabilirsiniz

en: Add a support ticket panel
tr_TR: Destek bileti paneli ekleme

en:  Panel Saved
tr_TR:  Panel Kaydedildi

en: Your panel has been added and will need to be configured.
tr_TR: Paneliniz eklendi ve yapılandırılması gerekecek.

en: Panel already exists!
tr_TR: Panel zaten var!

en: Set the category ID for a ticket panel
tr_TR: Bir bilet paneli için kategori ID'sini ayarla

en: I need the `manage channels` permission to set this category
tr_TR: Bu kategoriyi ayarlamak için `kanalları yönet` iznine ihtiyacım var

en: I need `manage permissions` enabled in this category
tr_TR: Bu kategoride `yönetim izinlerinin` etkinleştirilmesine ihtiyacım var

en: I need the `attach files` permission to set this category
tr_TR: Bu kategoriyi ayarlamak için `dosya ekle` iznine ihtiyacım var

en: I cannot see that category!
tr_TR: O kategoriyi göremiyorum!

en: I cannot see message history in that category!
tr_TR: Bu kategoride mesaj geçmişini göremiyorum!

en: Panel does not exist!
tr_TR: Panel mevcut değil!

en: New tickets will now be opened under that category!
tr_TR: Yeni biletler artık bu kategori altında açılacaktır!

en: Set the channel ID where a ticket panel is located
tr_TR: Bilet panelinin bulunduğu kanalın kimliğini ayarlayın

en: I cannot see that channel!
tr_TR: O kanalı göremiyorum!

en: I cannot see message history in that channel!
tr_TR: Bu kanalda mesaj geçmişini göremiyorum!

en: 
            Set the message ID of a ticket panel
            Run this command in the same channel as the ticket panel message
tr_TR: 
            Bir bilet panelinin mesaj kimliğini ayarlama
            Bu komutu bilet paneli mesajıyla aynı kanalda çalıştırın

en: Category ID must be set for this panel first!
tr_TR: Bu panel için önce Kategori Kimliği belirlenmelidir!

en: Set the button text for a support ticket panel
tr_TR: Destek bileti paneli için düğme metnini ayarlayın

en: The text content of a button must be less than 80 characters!
tr_TR: Bir düğmenin metin içeriği 80 karakterden az olmalıdır!

en: This is what your button will look like with this text!
tr_TR: Düğmeniz bu metinle birlikte böyle görünecek!

en: Set the button color for a support ticket panel
tr_TR: Destek bileti paneli için düğme rengini ayarlayın

en:  is not valid, must be one of the following
tr_TR:  geçerli değil, aşağıdakilerden biri olmalıdır

en: This is what your button will look like with this color!
tr_TR: Düğmeniz bu renkle işte böyle görünecek!

en: Set the button emoji for a support ticket panel
tr_TR: Destek bileti paneli için düğme emojisini ayarlama

en: This is what your button will look like with this emoji!
tr_TR: Düğmeniz bu emoji ile böyle görünecek!

en: Failed to create test button. Error:
tr_TR: Test düğmesi oluşturulamadı. Hata oluştu:

en: 
            Set the default ticket channel name for a panel
    
            You can include the following in the name
            `{num}` - Ticket number
            `{user}` - user's name
            `{displayname}` - user's display name
            `{id}` - user's ID
            `{shortdate}` - mm-dd
            `{longdate}` - mm-dd-yyyy
            `{time}` - hh-mm AM/PM according to bot host system time
    
            You can set this to {default} to use default "Ticket-Username
tr_TR: 
    Bir panel için varsayılan bilet kanalı adını ayarlayın
    
    İsimde aşağıdakileri kullanabilirsiniz
    `{num}` - Bilet numarası
    `{user}` - kullanıcının adı
    `{displayname}` - kullanıcının görünen adı
    `{id}` - kullanıcının kimliği
    `{shortdate}` - mm-dd
    `{longdate}` - mm-dd-yyyy
    `{time}` - botun ana bilgisayar sistemi saatine göre hh-mm AM/PM
    
    Varsayılan "Bilet-Kullanıcı Adı" kullanmak için bunu {default} olarak ayarlayabilirsiniz

en: Toggle whether a certain panel uses threads or channels
tr_TR: Belirli bir panelin iş parçacığı veya kanal kullanıp kullanmadığını değiştirin

en: Set a panel channel first!
tr_TR: Önce bir panel kanalı ayarlayın!

en: I am missing the `Create Private Threads` permission!
tr_TR: `Özel Konu Oluşturma` iznini kaçırıyorum!

en: I am missing the `Send Messages in Threads` permission!
tr_TR: `Mesajları Konulara Gönder` iznini kaçırıyorum!

en: The {} panel will no longer use threads
tr_TR: {} paneli artık iş parçacığı kullanmayacaktır

en: The {} panel will now use threads
tr_TR: {} paneli artık iş parçacıkları kullanacaktır

en: Throw a modal when the close button is clicked to enter a reason
tr_TR: Kapat düğmesine tıklandığında bir neden girmek için bir modal atın

en: The {} panel will no longer show a close reason modal
tr_TR: {} paneli artık bir kapatma nedeni modalı göstermeyecektir

en: The {} panel will now show a close reason modal
tr_TR: {} paneli artık bir kapatma nedeni modalı gösterecektir

en: Set the logging channel for each panel's tickets
tr_TR: Her panelin biletleri için günlük kaydı kanalını ayarlayın

en: I cannot send messages in that channel!
tr_TR: Bu kanaldan mesaj gönderemiyorum!

en: I cannot embed links in that channel!
tr_TR: Bu kanala bağlantı yerleştiremiyorum!

en: I cannot attach files in that channel!
tr_TR: Bu kanala dosya ekleyemiyorum!

en: Set a title for a ticket panel's modal
tr_TR: Bir bilet panelinin modali için bir başlık belirleyin

en: The max length is 45!
tr_TR: Maksimum uzunluk 45!

en: Modal title set!
tr_TR: Modal başlık setlendi!

en: Modal title removed!
tr_TR: Modal başlık kaldırıldı!

en: 
            Add a modal field a ticket panel
    
            Ticket panels can have up to 5 fields per modal for the user to fill out before opening a ticket.
            If modal fields are added and have required fields,
            the user will have to fill them out before they can open a ticket.
    
            There is no toggle for modals, if a panel has them it will use them, if they don't then it just opens the ticket
            When the ticket is opened, it sends the modal field responses in an embed below the ticket message
    
            **Note**
            `field_name` is just the name of the field stored in config,
            it won't be shown in the modal and should not have spaces in it
    
    
            Specify an existing field name to delete a modal field (non-case-sensitive)
tr_TR: 
            Bilet paneline bir modal alanı ekle
    
            Bilet panelleri, kullanıcının bir bilet açmadan önce doldurması için modal başına en fazla 5 alan içerebilir.
            Eğer modal alanları eklenirse ve zorunlu alanlar varsa,
            kullanıcı bilet açmadan önce onları doldurmak zorunda kalacaktır.
    
            Modallar için bir geçiş yoktur, eğer bir panelde varsa kullanılır, yoksa sadece bilet açılır.
            Bilet açıldığında, modal alan yanıtları bilet mesajının altında bir gömülü olarak gönderilir.
    
            **Not**
            `field_name`, sadece yapılandırmada saklanan alanın adıdır,
            modalde gösterilmeyecek ve içinde boşluk olmamalıdır.
    
    
            Bir modal alanını silmek için mevcut bir alan adı belirtin (büyük/küçük harfe duyarlı olmayan)

en: Field for {} panel has been removed!
tr_TR: Panel için {} alanı kaldırıldı!

en: type 'cancel' to cancel at any time
tr_TR: istediğiniz zaman iptal etmek için 'cancel' yazın

en: What would you like the field label to be? (45 chars or less)
tr_TR: Alan etiketinin ne olmasını istersiniz? (45 karakter veya daha az)

en: Modal field labels must be 45 characters or less!
tr_TR: Modal alan etiketleri 45 karakter veya daha az olmalıdır!

en: What style would you like the text box to be? (long/short)
tr_TR: Metin kutusunun hangi stilde olmasını istersiniz? (uzun/kısa)

en: Style must be long or short!
tr_TR: Stil uzun veya kısa olmalıdır!

en: Would you like to set a placeholder for the text field?
    This is text that shows up in the box before the user types.
tr_TR: Metin alanı için bir yer tutucu ayarlamak ister misiniz?
    Bu, kullanıcı yazmadan önce kutuda görünen metindir.

en: Type your desired placeholder below (100 chars max)
tr_TR: İstediğiniz yer tutucuyu aşağıya yazın (maksimum 100 karakter)

en: Placeholders must be 100 characters or less!
tr_TR: Yer tutucular 100 karakter veya daha az olmalıdır!

en: Would you like to set a default value for the text field?
tr_TR: Metin alanı için varsayılan bir değer ayarlamak ister misiniz?

en: Type your desired default value below
tr_TR: İstediğiniz varsayılan değeri aşağıya yazın

en: Would you like to make this field required?
tr_TR: Bu alanı zorunlu yapmak ister misiniz?

en: Would you like to set a minimum length for this field?
tr_TR: Bu alana minimum bir uzunluk belirlemek ister misiniz?

en: Type the minimum length for this field below (less than 4000)
tr_TR: Bu alan için minimum uzunluğu aşağıya yazın (4000'den az)

en: That is not a number!
tr_TR: Bu bir sayı değil!

en: Would you like to set a maximum length for this field?
tr_TR: Bu alana bir maksimum uzunluk belirlemek ister misiniz?

en: Type the maximum length for this field below (up to 4000)
tr_TR: Bu alan için maksimum uzunluğu aşağıya yazın (en fazla 4000)

en: Your modal field has been added!
tr_TR: Modal alanınız eklendi!

en: Your modal field has been edited!
tr_TR: Modal alanınız düzenlendi!

en: View/Delete a ticket message for a support ticket panel
tr_TR: Bir destek talebi paneli için destek talebi mesajını görüntüleme/silme

en: This panel does not have any modal fields set!
tr_TR: Bu panelde ayarlanmış herhangi bir modal alan yok!

en: `Label: `{}
tr_TR: `Etiket: `{}

en: `Style: `{}
tr_TR: `Stil: `{}

en: `Placeholder: `{}
tr_TR: `Yer tutucu: `{}

en: `Default:     `{}
tr_TR: `Varsayılan:     `{}

en: `Required:    `{}
tr_TR: `Gerekli:    `{}

en: `Min Length:  `{}
tr_TR: `Min Uzunluk:  `{}

en: `Max Length:  `{}
tr_TR: `Maksimum Uzunluk:  `{}

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Modal Fields for {}
tr_TR: {} için Modal Alanlar

en: Editing {} modal field for {}!
tr_TR: {} için {} modal alanını düzenleme!

en: Modal field has been deleted from
tr_TR: Modal alanı şuradan silindi

en: 
            Add a message embed to be sent when a ticket is opened
    
            You can include any of these in the embed to be replaced by their value when the message is sent
            `{username}` - Person's Discord username
            `{mention}` - This will mention the user
            `{id}` - This is the ID of the user that created the ticket
    
            The bot will walk you through a few steps to set up the embed
tr_TR: 
            Destek talebi açıldığında gönderilecek bir mesaj ekleme
    
            Mesaj gönderildiğinde değerleriyle değiştirilmek üzere bunlardan herhangi birini katıştırmaya dahil edebilirsiniz
            `{kullanıcıadı}` - Kişinin Discord kullanıcı adı
            `{mention}` - Bu, kullanıcıdan bahsedecektir
            `{id}` - Bu, bileti oluşturan kullanıcının kimliğidir
    
            Bot, yerleştirmeyi ayarlamak için size birkaç adımda yol gösterecektir

en: type 'cancel' to cancel the setup
tr_TR: kurulumu iptal etmek için 'cancel' yazın

en: Would you like this ticket embed to have a title?
tr_TR: Bu bilet yerleştirmesinin bir başlığı olmasını ister misiniz?

en: Type your desired title below
tr_TR: İstediğiniz başlığı aşağıya yazın

en: Ticket message addition cancelled
tr_TR: Bilet mesajı ekleme iptal edildi

en: Type your desired ticket message below
tr_TR: İstediğiniz bilet mesajını aşağıya yazın

en: Would you like this ticket embed to have a footer?
tr_TR: Bu bilet eklentisine bir altbilgi eklenmesini ister misiniz?

en: Type your footer
tr_TR: Altbilginizi yazın

en: cancel
tr_TR: iptal et

en: Your ticket message has been added!
tr_TR: Bilet mesajınız eklendi!

en: There are no panels available!
    Use
tr_TR: Mevcut panel yok!
    Kullanım

en: to create one.
tr_TR: bir tane yaratmak için.

en: This panel does not have any messages added!
tr_TR: Bu panelde herhangi bir mesaj eklenmemiştir!

en: **Title**
tr_TR: **Başlık**

en: **Description**
tr_TR: **Açıklama**

en: **Footer**
tr_TR: **Alt Bilgi**

en: Ticket Messages for:
tr_TR: Bilet Mesajları:

en: Ticket message has been deleted from
tr_TR: Bilet mesajı şu adresten silinmiştir

en: View/Delete currently configured support ticket panels
tr_TR: Yapılandırılmış destek bileti panellerini görüntüleme/silme

en: (alt)
tr_TR: (eski)

en: `Category:       `
tr_TR: `Kategori:       `

en: `Channel:        `
tr_TR: `Kanal:        `

en: `MessageID:      `
tr_TR: `Mesaj Kimliği:      `

en: `ButtonText:     `
tr_TR: `ButonMetni:     `

en: `ButtonColor:    `
tr_TR: `DüğmeRengi: `

en: `ButtonEmoji:    `
tr_TR: `DüğmeEmoji: `

en: `TicketNum:      `
tr_TR: `BiletNum:      `

en: `Use Threads:    `
tr_TR: `Kullanım Konuları:    `

en: `TicketMessages: `
tr_TR: `BiletMesajları: `

en: `TicketName:     `
tr_TR: `BiletAdı:     `

en: `Modal Fields:   `
tr_TR: `Modal Alanlar:   `

en: `Modal Title:    `
tr_TR: `Modal Başlık:    `

en: `LogChannel:     `
tr_TR: `Log Kanalı: `

en: `Priority:       `
tr_TR: `Öncelik:       `

en: `Button Row:     `
tr_TR: `Düğme Satırı:     `

en: `Reason Modal:   `
tr_TR: `Neden Modal:   `

en: Panel Roles(Mention)
tr_TR: Panel Rolleri (Mansiyon)

en: Required Roles to Open
tr_TR: Açmak için Gerekli Roller

en: Page
tr_TR: Sayfa

en:  panel has been deleted!
tr_TR:  panel silinmiştir!

en: There are no more panels configured!
tr_TR: Yapılandırılmış başka panel yok!

en: View support ticket settings
tr_TR: Destek bileti ayarlarını görüntüleme

en: hours
tr_TR: saat

en: hour
tr_TR: saat

en: Disabled
tr_TR: Engelli

en: `Max Tickets:      `
tr_TR: `Maksimum Bilet:      `

en: `DM Alerts:        `
tr_TR: `DM Uyarıları:        `

en: `Users can Rename: `
tr_TR: `Kullanıcılar Yeniden Adlandırabilir: `

en: `Users can Close:  `
tr_TR: `Kullanıcılar Kapatabilir:  `

en: `Users can Manage: `
tr_TR: `Kullanıcılar Yönetebilir: `

en: `Save Transcripts: `
tr_TR: `Transkriptleri Kaydet: `

en: `Auto Close:       `
tr_TR: `Otomatik Kapanış:       `

en: On
tr_TR: Açık

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: `NoResponseDelete: `
tr_TR: `Yanıt YokSil: `

en: Invalid
tr_TR: Geçersiz

en: Tickets Core Settings
tr_TR: Biletler Çekirdek Ayarları

en: Support Roles(Mention)
tr_TR: Destek Rolleri (Bahsedin)

en: Blacklist
tr_TR: Kara Liste

en: Thread tickets will be closed/archived rather than deleted
tr_TR: Konu biletleri silinmek yerine kapatılacak/arşivlenecek

en: Thread tickets will be deleted instead of closed/archived
tr_TR: Konu biletleri kapatılmak/arşivlenmek yerine silinecek

en: Thread Ticket Auto-Add
tr_TR: Konu Bilet Otomatik Ekleme

en: Auto-add support and panel roles to tickets that use threads: **{}**
tr_TR: İş parçacığı kullanan destek taleplerine destek ve panel rollerini otomatik olarak ekleyin: **{}**

en: Set the max tickets a user can have open at one time of any kind
tr_TR: Bir kullanıcının aynı anda herhangi bir türde açabileceği maksimum bileti ayarlayın

en: Max ticket amount must be greater than 0!
tr_TR: Maksimum bilet tutarı 0'dan büyük olmalıdır!

en: 
            Add/Remove ticket support roles (one at a time)
    
            **Optional**: include `true` for mention to have that role mentioned when a ticket is opened
    
            To remove a role, simply run this command with it again to remove it
tr_TR: 
            Destek talebi rolleri ekleme/kaldırma (her seferinde bir tane)
    
            **İsteğe bağlı**: bir bilet açıldığında bu rolden bahsedilmesi için `true` ekleyin
    
            Bir rolü kaldırmak için bu komutu o rolle birlikte tekrar çalıştırmanız yeterlidir

en: {} has been removed from support roles
tr_TR: {} destek rollerinden kaldırılmıştır

en:  has been added to support roles
tr_TR:  rolleri desteklemek için eklenmiştir

en: 
            Add/Remove roles for a specific panel
    
            To remove a role, simply run this command with it again to remove it
    
            **Optional**: include `true` for mention to have that role mentioned when a ticket is opened
    
            These roles are a specialized subset of the main support roles.
            Use this role type if you want to isolate specific groups to a certain panel.
tr_TR: 
            Belirli bir panel için rol ekleme/kaldırma
    
            Bir rolü kaldırmak için bu komutu o rolle birlikte tekrar çalıştırmanız yeterlidir
    
            **İsteğe bağlı**: bir bilet açıldığında bu rolden bahsedilmesi için `true` ekleyin
    
            Bu roller, ana destek rollerinin özelleşmiş bir alt kümesidir.
            Belirli grupları belirli bir panele ayırmak istiyorsanız bu rol türünü kullanın

en: {} has been removed from the {} panel roles
tr_TR: {} {} panel rollerinden kaldırılmıştır

en:  has been added to the {} panel roles
tr_TR:  {} panel rollerine eklenmiştir

en: Set how many staff members can claim/join a ticket before the join button is disabled (If using threads)
tr_TR: Katıl düğmesi devre dışı bırakılmadan önce kaç personel üyesinin bir bilet talep edebileceğini/katılabileceğini ayarlayın (Konuları kullanıyorsanız)

en: Amount cannot be negative!
tr_TR: Miktar negatif olamaz!

en: 
            Add/Remove roles required to open a ticket for a specific panel
    
            Specify the same role to remove it
tr_TR: 
    Belirli bir panel için destek talebi açmak için gereken rolleri ekleme/kaldırma
    
    Kaldırmak için aynı rolü belirtin

en: {} has been removed from the {} panel's required open roles
tr_TR: {} panelinin gerekli açık rollerinden {} kaldırılmıştır

en:  has been added to the {} panel's required open roles
tr_TR:  {} panelinin gerekli açık rollerine eklenmiştir

en: 
            Set an alternate channel that tickets will be opened under for a panel
    
            If the panel uses threads, this needs to be a normal text channel.
            If the panel uses channels, this needs to be a category.
    
            If the panel is a channel type and a channel is used, the bot will use the category associated with the channel.
    
            To remove the alt channel, specify the existing one
tr_TR: 
            Bir panel için biletlerin açılacağı alternatif bir kanal belirleyin
    
            Panel iş parçacığı kullanıyorsa, bunun normal bir metin kanalı olması gerekir.
            Panel kanal kullanıyorsa, bunun bir kategori olması gerekir.
    
            Panel bir kanal tipiyse ve bir kanal kullanılıyorsa, bot kanalla ilişkili kategoriyi kullanacaktır.
    
            Alt kanalı kaldırmak için mevcut kanalı belirtin

en: Alt channel has been removed for this panel!
tr_TR: Alt kanal bu panel için kaldırılmıştır!

en: Alt channel has been set to {}!
tr_TR: Alt kanal {} olarak ayarlandı!

en: Set the priority order of a panel's button
tr_TR: Panelin düğmesinin öncelik sırasını ayarlayın

en: Priority needs to be between 1 and 25
tr_TR: Önceliğin 1 ile 25 arasında olması gerekir

en: Priority for this panel has been set to {}!
tr_TR: Bu panel için öncelik {} olarak ayarlanmıştır!

en: Set the row of a panel's button (0 - 4)
tr_TR: Panelin düğmesinin satırını ayarlayın (0 - 4)

en: Row needs to be between 0 and 4
tr_TR: Satırın 0 ile 4 arasında olması gerekir

en: This panel message already has the max amount of buttons for that specific row
tr_TR: Bu panel mesajı zaten söz konusu satır için maksimum düğme sayısına sahiptir

en: The row number for this panel has been set to {}!
tr_TR: Bu panel için satır numarası {} olarak ayarlanmıştır!

en: 
            Add/Remove users or roles from the blacklist
    
            Users and roles in the blacklist will not be able to create a ticket
tr_TR: 
            Kara listeden kullanıcı veya rol ekleme/kaldırma
    
            Kara listedeki kullanıcılar ve roller bilet oluşturamaz

en:  has been removed from the blacklist
tr_TR:  kara listeden çıkarıldı

en:  has been added to the blacklist
tr_TR:  kara listeye eklendi

en: 
            Set a channel for the live overview message
    
            The overview message shows all active tickets across all configured panels for a server.
tr_TR: 
            Canlı genel bakış mesajı için bir kanal ayarlayın
    
            Genel bakış mesajı, bir sunucu için yapılandırılmış tüm panellerdeki tüm aktif destek taleplerini gösterir

en: Overview channel has been **Disabled**
tr_TR: Genel Bakış kanalı **Devre Dışı** bırakıldı

en: Overview channel has been set to {}
tr_TR: Genel bakış kanalı {} olarak ayarlandı

en: Toggle whether channels are mentioned in the active ticket overview
tr_TR: Etkin bilet genel görünümünde kanallardan bahsedilip bahsedilmeyeceğini değiştirme

en: Ticket channels will no longer be mentioned in the active ticket channel
tr_TR: Bilet kanalları artık aktif bilet kanalında belirtilmeyecek

en: Ticket channels now be mentioned in the active ticket channel
tr_TR: Bilet kanalları artık aktif bilet kanalında belirtilecek

en: Cleanup tickets that no longer exist
tr_TR: Artık var olmayan biletleri temizleme

en: (Toggle) The bot sending DM's for ticket alerts
tr_TR: (Toggle) Bilet uyarıları için DM gönderen bot

en: DM alerts have been **Disabled**
tr_TR: DM uyarıları **Devre Dışı** bırakıldı

en: DM alerts have been **Enabled**
tr_TR: DM uyarıları **Etkinleştirildi**

en: (Toggle) Thread tickets being closed & archived instead of deleted
tr_TR: (Toggle) Konu biletlerinin silinmesi yerine kapatılması ve arşivlenmesi

en: Closed ticket threads will be **Deleted**
tr_TR: Kapatılan bilet konuları **Silinecektir**

en: Closed ticket threads will be **Closed & Archived**
tr_TR: Kapalı bilet konuları **Kapalı ve Arşivlenmiş** olacaktır

en: (Toggle) If users can rename their own tickets
tr_TR: (Değiştir) Kullanıcılar kendi biletlerini yeniden adlandırabiliyorsa

en: User can no longer rename their support channel
tr_TR: Kullanıcı artık destek kanalını yeniden adlandıramıyor

en: User can now rename their support channel
tr_TR: Kullanıcı artık destek kanalını yeniden adlandırabilir

en: (Toggle) If users can close their own tickets
tr_TR: (Toggle) Kullanıcılar kendi biletlerini kapatabiliyorsa

en: User can no longer close their support ticket channel
tr_TR: Kullanıcı artık destek bileti kanalını kapatamıyor

en: User can now close their support ticket channel
tr_TR: Kullanıcı artık destek bileti kanalını kapatabilir

en: 
            (Toggle) If users can manage their own tickets
    
            Users will be able to add/remove others to their support ticket
tr_TR: 
            (Değiştir) Kullanıcılar kendi biletlerini yönetebiliyorsa
    
            Kullanıcılar destek biletlerine başkalarını ekleyebilecek/kaldırabilecek

en: User can no longer manage their support ticket channel
tr_TR: Kullanıcı artık destek bileti kanalını yönetemiyor

en: User can now manage their support ticket channel
tr_TR: Kullanıcı artık destek bileti kanalını yönetebilir

en: 
            (Toggle) Auto-add support and panel roles to thread tickets
    
            Adding a user to a thread pings them, so this is off by default
tr_TR: 
    (Aç/Kapat) İş parçacığı biletlerine destek ve panel rollerini otomatik olarak ekleyin
    
    Bir kullanıcıyı bir iş parçacığına eklemek onlara ping gönderir, bu nedenle bu varsayılan olarak kapalıdır

en: Support and panel roles will no longer be auto-added to thread tickets
tr_TR: Destek ve panel rolleri artık konu biletlerine otomatik olarak eklenmeyecek

en: Support and panel roles will be auto-added to thread tickets
tr_TR: Destek ve panel rolleri konu biletlerine otomatik olarak eklenecektir

en: 
            (Toggle) Ticket transcripts
    
            Closed tickets will have their transcripts uploaded to the log channel
tr_TR: 
            (Geçiş) Bilet transkriptleri
    
            Kapatılan biletlerin transkriptleri günlük kanalına yüklenecektir

en: Transcripts of closed tickets will no longer be saved
tr_TR: Kapatılan biletlerin dökümleri artık kaydedilmeyecek

en: Transcripts of closed tickets will now be saved
tr_TR: Kapatılan biletlerin dökümleri artık kaydedilecek

en: Update a message with another message (Target gets updated using the source)
tr_TR: Bir mesajı başka bir mesajla güncelleme (Hedef, kaynak kullanılarak güncellenir)

en: Failed to update message!
tr_TR: Mesaj güncellenemedi!

en: Create an embed for ticket panel buttons to be added to
tr_TR: Bilet paneli düğmeleri için eklenecek bir gömme oluşturun

en: type 'cancel' to cancel
tr_TR: iptal etmek için 'iptal' yazın

en: Would you like this embed to have a footer?
tr_TR: Bu gömünün bir altbilgisi olmasını ister misiniz?

en: Enter the desired footer
tr_TR: İstediğiniz altbilgiyi girin

en: Embed creation cancelled
tr_TR: Yerleştirme oluşturma iptal edildi

en: Would you like this embed to have a thumbnail?
tr_TR: Bu yerleştirmenin bir küçük resmi olmasını ister misiniz?

en: Enter a url for the thumbnail
tr_TR: Küçük resim için bir url girin

en: Would you like this embed to have an image?
tr_TR: Bu yerleştirmede bir resim olmasını ister misiniz?

en: Enter a url for the image
tr_TR: Görüntü için bir url girin

en: Would you like to add a field to this embed?
tr_TR: Bu yerleştirmeye bir alan eklemek ister misiniz?

en: Would you like to add another field to this embed?
    *There are currently {} fields*
tr_TR: Bu yerleştirmeye başka bir alan eklemek ister misiniz?
    *Şu anda {} alanları var*

en: Enter the name of the field
tr_TR: Alanın adını girin

en: Enter the value of the field
tr_TR: Alanın değerini girin

en: Do you want this field to be inline?
tr_TR: Bu alanın satır içi olmasını istiyor musunuz?

en: Your embed has been sent!
tr_TR: Yerleştirme gönderildi!

en: Failed to send embed!
    Exception: {}
tr_TR: Yerleştirme gönderilemedi!
    İstisna: {}

en: Add a user to your ticket
tr_TR: Biletinize bir kullanıcı ekleyin

en: This is not a ticket channel, or it has been removed from config
tr_TR: Bu bir bilet kanalı değildir veya yapılandırmadan kaldırılmıştır

en: You do not have permissions to add users to this ticket
tr_TR: Bu bilete kullanıcı eklemek için izniniz yok

en: has been added to this ticket!
tr_TR: bu bilete eklendi!

en: Rename your ticket channel
tr_TR: Bilet kanalınızı yeniden adlandırın

en: You do not have permissions to rename this ticket
tr_TR: Bu bileti yeniden adlandırmak için izniniz yok

en: 
            Close your ticket
    
            **Examples**
            `[p]close` - closes ticket with no reason attached
            `[p]close thanks for helping!` - closes with reason "thanks for helping!"
            `[p]close 1h` - closes in 1 hour with no reason attached
            `[p]close 1m thanks for helping!` - closes in 1 minute with reason "thanks for helping!"
tr_TR: 
            Biletinizi kapatın
    
            **Örnekler**
            `[p]close` - neden belirtilmeden bilet kapatılır
            `[p]close yardım için teşekkürler!` - "yardım için teşekkürler!" nedeniyle kapatılır
            `[p]close 1h` - neden belirtilmeden 1 saat içinde kapatılır
            `[p]close 1m thanks for helping!` - "yardımınız için teşekkürler!" nedeniyle 1 dakika içinde kapatılır

en: Cannot find the owner of this ticket! Maybe it is not a ticket channel or was cleaned from the config?
tr_TR: Bu biletin sahibi bulunamıyor! Belki de bir bilet kanalı değildir veya yapılandırmadan temizlenmiştir?

en: You do not have permissions to close this ticket
tr_TR: Bu bileti kapatmak için izniniz yok

en: This ticket will close {}
tr_TR: Bu bilet kapanacak {}

en: Closing cancelled!
tr_TR: Kapanış iptal edildi!

en: Closing...
tr_TR: Kapatıyorum.
