vrt-cogs - en to tr_TR translation catalogue (96 entries)

en: Uh Oh, looks like that is not a valid image, cannot identify the file
tr_TR: Uh Oh, görünüşe göre bu geçerli bir resim değil, dosyayı tanımlayamıyor

en: 
            Reward a good noodle
            Give a star to a user for being a good noodle
tr_TR: 
            İyi bir erişteyi ödüllendirin
            Bir kullanıcıya iyi bir noodle olduğu için bir yıldız verin

en: Cache not loaded yet, wait a few more seconds.
tr_TR: Önbellek henüz yüklenmedi, birkaç saniye daha bekleyin.

en: You can't give stars to yourself!
tr_TR: Kendine yıldız veremezsin!

en: You can't give stars to a bot!
tr_TR: Bir bota yıldız veremezsin!

en: You need to wait
tr_TR: Beklemeniz gerekiyor

en:  before you can give more stars!
tr_TR:  daha fazla yıldız vermeden önce!

en: No data available for that user yet!
tr_TR: Bu kullanıcı için henüz veri mevcut değil!

en: Test levelup image gen
tr_TR: Test levelup görüntü oluşturma

en: 
            Customize your profile colors
    
            Here is a link to google's color picker:
            **[Hex Color Picker](https://htmlcolorcodes.com/)**
tr_TR: 
            Profil renklerinizi özelleştirin
    
            İşte google'ın renk seçicisine bir bağlantı:
            **[Hex Renk Seçici](https://htmlcolorcodes.com/)**

en: Not Set
tr_TR: Ayarlanmamış

en: Your Profile Settings
tr_TR: Profil Ayarlarınız

en: Get folder path for this cog's default backgrounds
tr_TR: Bu dişlinin varsayılan arka planları için klasör yolunu al

en: Your default background folder path is
tr_TR: Varsayılan arka plan klasör yolunuz

en: Get folder path for this cog's saved backgrounds
tr_TR: Bu çarkın kayıtlı arka planları için klasör yolunu al

en: Your saved background folder path is
tr_TR: Kayıtlı arka plan klasör yolunuz

en: I was not able to find any attachments
tr_TR: Herhangi bir ek bulamadım

en: That is not a valid format, must be on of the following extensions:
tr_TR: Bu geçerli bir format değildir, aşağıdaki uzantılardan biri olmalıdır:

en: I was not able to get the file from Discord
tr_TR: Discord'dan dosyayı alamadım

en: Your custom background has been saved as
tr_TR: Özel arka planınız şu şekilde kaydedildi

en: Remove a default background from the cog's backgrounds folder
tr_TR: Çarkın arka planlar klasöründen varsayılan bir arka planı kaldırın

en: I could not find any background images with that name
tr_TR: Bu isimde herhangi bir arka plan resmi bulamadım

en: Could not delete file:
tr_TR: Dosya silinemedi:

en: Get folder path for this cog's default fonts
tr_TR: Bu dişlinin varsayılan yazı tipleri için klasör yolunu al

en: Your default font folder path is
tr_TR: Varsayılan yazı tipi klasör yolunuz

en: Get folder path for this cog's saved fonts
tr_TR: Bu çarkın kayıtlı yazı tipleri için klasör yolunu al

en: Your custom font folder path is
tr_TR: Özel yazı tipi klasör yolunuz

en: Your custom font file has been saved as
tr_TR: Özel yazı tipi dosyanız şu şekilde kaydedildi

en: Remove a font from the cog's font folder
tr_TR: Çarkın yazı tipi klasöründen bir yazı tipini kaldırma

en: I could not find any fonts with that name
tr_TR: Bu isimde herhangi bir yazı tipi bulamadım

en: View the all available backgrounds
tr_TR: Mevcut tüm arka planları görüntüleyin

en: Image profiles are disabled on this server so this command is off
tr_TR: Bu sunucuda görüntü profilleri devre dışı bırakılmıştır, bu nedenle bu komut kapalıdır

en: Failed to generate background samples
tr_TR: Arka plan örnekleri oluşturulamadı

en: Here are the current default backgrounds, to set one permanently you can use the
tr_TR: İşte mevcut varsayılan arka planlar, birini kalıcı olarak ayarlamak için

en: command
tr_TR: komuta

en: Could not send background collage, file size may be too large.
tr_TR: Arka plan kolajı gönderilemedi, dosya boyutu çok büyük olabilir.

en: View available fonts to use
tr_TR: Kullanılabilecek fontları görüntüleme

en: Here are the current fonts, to set one permanently you can use the
tr_TR: İşte mevcut yazı tipleri, birini kalıcı olarak ayarlamak için

en: Could not send font collage, file size may be too large.
tr_TR: Yazı tipi kolajı gönderilemedi, dosya boyutu çok büyük olabilir.

en: 
            Toggle your profile image type (full/slim)
    
            Full size includes your balance, role icon and prestige icon
            Slim is a smaller slimmed down version
tr_TR: 
            Profil resmi türünüzü değiştirin (tam/ince)
    
            Tam boy bakiyenizi, rol simgenizi ve prestij simgenizi içerir
            Slim, daha küçük ve inceltilmiş bir versiyonudur

en: Image profiles are disabled on this server, this setting has no effect
tr_TR: Görüntü profilleri bu sunucuda devre dışı bırakılmıştır, bu ayarın bir etkisi yoktur

en: You have no information stored about your account yet. Talk for a bit first
tr_TR: Hesabınız hakkında henüz hiçbir bilginiz yok. Önce biraz konuşun

en: Your profile image has been set to **Slim**
tr_TR: Profil resminiz **Slim** olarak ayarlandı

en: Your profile image has been set to **Full**
tr_TR: Profil resminiz **Tam** olarak ayarlandı

en: Your name color has been reset to default
tr_TR: İsim renginiz varsayılana sıfırlandı

en: That is an invalid color, please use a valid integer color code or hex color.
tr_TR: Bu geçersiz bir renktir, lütfen geçerli bir tamsayı renk kodu veya hex rengi kullanın.

en: Failed to set color, the following error occurred:
tr_TR: Renk ayarlanamadı, aşağıdaki hata oluştu:

en: Your stats color has been reset to default
tr_TR: İstatistik renginiz varsayılana sıfırlandı

en: Your level bar color has been reset to default
tr_TR: Seviye çubuğunuzun rengi varsayılana sıfırlandı

en: You must provide a url, filename, or attach a file
tr_TR: Bir url, dosya adı sağlamalı veya bir dosya eklemelisiniz

en: Your profile font has been reverted to default
tr_TR: Profil yazı tipiniz varsayılana geri döndürüldü

en: I could not find a font file with that name
tr_TR: Bu isimde bir yazı tipi dosyası bulamadım

en: Your profile font has been set to
tr_TR: Profil yazı tipiniz şu şekilde ayarlanmıştır

en: 
            Toggle a slight blur effect on the background image where the text is displayed.
tr_TR: 
            Metnin görüntülendiği arka plan görüntüsü üzerinde hafif bir bulanıklaştırma efektini değiştirin.

en: Your profile background blur has been set to
tr_TR: Profil arka plan bulanıklığınız şu şekilde ayarlandı

en: View your profile
tr_TR: Profilinizi görüntüleyin

en: No information available yet!
tr_TR: Henüz bilgi mevcut değil!

en: I do not have permission to send images to this channel
tr_TR: Bu kanala görüntü göndermek için iznim yok

en: I do not have permission to send embeds to this channel
tr_TR: Bu kanala yerleştirme göndermek için iznim yok

en: Level
tr_TR: Seviye

en: Prestige
tr_TR: Prestij

en:  stars
tr_TR:  yıldızlar

en:  messages sent
tr_TR:  gönderilen mesajlar

en:  in voice
tr_TR:  seste

en: Rank
tr_TR: Rütbe

en: , with
tr_TR: ile

en: % of global server Exp
tr_TR: küresel sunucunun %'si Exp

en: Progress
tr_TR: İlerleme

en: 
            Prestige your rank!
            Once you have reached this servers prestige level requirement, you can
            reset your level and experience to gain a prestige level and any perks associated with it
    
            If you are over level and xp when you prestige, your xp and levels will carry over
tr_TR: 
            Rütbenizi prestijlendirin!
            Bu sunucuların prestij seviyesi gereksinimine ulaştığınızda, şunları yapabilirsiniz
            bir prestij seviyesi ve bununla ilişkili tüm avantajları kazanmak için seviyenizi ve deneyiminizi sıfırlayın
    
            Prestij kazandığınızda seviye ve xp'niz fazlaysa, xp'niz ve seviyeleriniz devam eder

en: Prestige is disabled on this server!
tr_TR: Prestij bu sunucuda devre dışı bırakıldı!

en: Prestige levels have not been set yet!
tr_TR: Prestij seviyeleri henüz belirlenmedi!

en: No information available for you yet!
tr_TR: Sizin için henüz bir bilgi mevcut değil!

en: **You are not eligible to prestige yet!**
tr_TR: **Henüz prestij kazanmaya uygun değilsiniz!**

en: Prestige level
tr_TR: Prestij seviyesi

en:  has not been set yet!
tr_TR:  henüz belirlenmedi!

en: You have reached Prestige
tr_TR: Prestige'e ulaştınız

en: I don't have permissions to remove your old roles!
tr_TR: Eski rollerinizi kaldırma iznim yok!

en: No user data yet!
tr_TR: Henüz kullanıcı verisi yok!

en: View the star leaderboard
tr_TR: Yıldız lider tablosunu görüntüleyin

en: Nobody has stars yet 😕
tr_TR: Henüz kimsenin yıldızı yok 😕

en: Star Leaderboard
tr_TR: Yıldız Liderlik Tablosu

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Weekly stats are disabled for this guild
tr_TR: Haftalık istatistikler bu lonca için devre dışı bırakıldı

en: There is no data for the weekly leaderboard yet, please chat a bit first.
tr_TR: Haftalık liderlik tablosu için henüz veri yok, lütfen önce biraz sohbet edin.

en: View the last weekly embed
tr_TR: Son haftalık yerleştirmeyi görüntüleyin

en: There is no recorded weekly embed saved
tr_TR: Kaydedilmiş bir haftalık gömme yoktur

en: Last Weekly Winners
tr_TR: Son Haftalık Kazananlar

en: Rank: #
tr_TR: Rütbe: #

en: Level:
tr_TR: Seviye:

en: Exp:
tr_TR: Son kullanma tarihi:

en: Messages:
tr_TR: Mesajlar:

en: Voice:
tr_TR: Sesli:

en: Balance:
tr_TR: Denge:

en: Voice Time:
tr_TR: Ses zamanı:

en:  - Prestige
tr_TR:  - Prestij

en: Get average duration sequence of gif frames
tr_TR: GIF karelerinin ortalama süre dizisini alın
