vrt-cogs - en to tr_TR translation catalogue (34 entries)

en: View GuildLock settings
tr_TR: GuildLock ayarlarını görüntüle

en: Disabled
tr_TR: Engelli

en: GuildLock Settings
tr_TR: GuildLock Ayarları

en: Tools for managing guild joins and leaves.
tr_TR: Lonca katılımlarını ve ayrılmalarını yönetmek için araçlar.

en: Log Channel
tr_TR: Günlük Kanalı

en: Not Set
tr_TR: Ayarlanmamış

en: Guild Limit
tr_TR: Lonca Sınırı

en: Minimum Member Requirement
tr_TR: Minimum Üye Gereksinimi

en: Bot Farm Detection
tr_TR: Bot Çiftliği Tespiti

en: Guild Whitelist
tr_TR: Lonca Beyaz Listesi

en: None Set
tr_TR: Hiçbir Set

en: Guild Blacklist
tr_TR: Lonca Kara Listesi

en: Set the log channel for the bot
tr_TR: Bot için günlük kanalını ayarlama

en: 
            Set the maximum amount of guilds the bot can be in.
    
            Set to **0** to disable the guild limit.
tr_TR: 
            Botun içinde bulunabileceği maksimum lonca sayısını ayarlayın.
    
            Lonca limitini devre dışı bırakmak için **0** olarak ayarlayın.

en: Guild limit **Disabled**
tr_TR: Lonca limiti **Devre dışı**

en: 
            Set the minimum number of members a server should have for the bot to stay in it.
    
            Set to **0** to disable.
tr_TR: 
            Bir botun sunucuda kalabilmesi için sahip olması gereken minimum üye sayısını ayarlayın.
    
            Devre dışı bırakmak için **0** olarak ayarlayın.

en: Minimum member requirement **Disabled**
tr_TR: Minimum üye gereksinimi **Engelli**

en: 
            Set the the threshold percentage of bots-to-members for the bot to auto-leave.
    
            **Example**
            If bot ratio is 60% and it joins a guild with 10 members (7 bots and 3 members) it will auto-leave since that ratio is 70%.
    
            Set to **0** to disable.
tr_TR: 
            Botun otomatik olarak ayrılması için bot-üye eşik yüzdesini ayarlayın.
    
            **Örnek**
            Bot oranı %60 ise ve 10 üyeli bir loncaya katılırsa (7 bot ve 3 üye), bu oran %70 olduğu için otomatik olarak ayrılır.
    
            Devre dışı bırakmak için **0** olarak ayarlayın.

en: Bot percentage threshold for auto-leaving has been **Disabled**
tr_TR: Otomatik ayrılma için bot yüzdesi eşiği **Devre dışı** bırakıldı

en: 
            Add/Remove a guild from the blacklist.
    
            To remove a guild from the blacklist, specify it again.
tr_TR: 
            Kara listeden bir lonca ekleyin/kaldırın.
    
            Bir loncayı kara listeden çıkarmak için tekrar belirtin.

en: Guild removed from blacklist
tr_TR: Lonca kara listeden çıkarıldı

en: Guild added to the blacklist
tr_TR: Lonca kara listeye eklendi

en: 
            Add/Remove a guild from the whitelist.
    
            To remove a guild from the whitelist, specify it again.
tr_TR: 
            Beyaz listeden bir lonca ekleyin/kaldırın.
    
            Bir loncayı beyaz listeden çıkarmak için tekrar belirtin.

en: Guild removed from whitelist
tr_TR: Lonca beyaz listeden çıkarıldı

en: Guild added to the whitelist
tr_TR: Lonca beyaz listeye eklendi

en: there is no bot ratio set!
tr_TR: ayarlanmış bir bot oranı yok!

en: Minimum member requirement has not been set!
tr_TR: Asgari üye şartı belirlenmemiştir!

en: There are no guild IDs in the blacklist!
tr_TR: Kara listede hiç lonca kimliği yok!

en: There are no guild IDs in the whitelist!
tr_TR: Beyaz listede hiç lonca kimliği yok!

en: There are no guilds to leave that are in the blacklist
tr_TR: Kara listede olan ayrılabileceğiniz lonca yok

en: There are no guilds to leave that are in the whitelist
tr_TR: Beyaz listede ayrılacak lonca yok

en: guild
tr_TR: lONCA

en: guilds
tr_TR: loncalar

en: Guilds to Leave
tr_TR: Ayrılacak Loncalar
