vrt-cogs - en to tr_TR translation catalogue (23 entries)

en: 
        Seamless translation between two languages in one channel. Or manual translation to various languages.
    
        Fluent uses google translate by default, with [Flowery](https://flowery.pw/) as a fallback.
    
        Fluent also supports the [Deepl](https://www.deepl.com/pro#developer) tranlsation api.
        1. Register your free Deepl account **[Here](https://www.deepl.com/pro#developer)**.
        2. Obtain your API key **[Here](https://www.deepl.com/account/summary)**.
        3. Set your API key with:
        `[p]set api deepl key YOUR_KEY_HERE`
    
        If a deepl key is set, it will use that before falling back to google translate and then flowery.
tr_TR:     Tek kanalda iki dil arasında sorunsuz çeviri. Veya çeşitli dillere manuel çeviri.
    
        Fluent varsayılan olarak google translate'i kullanır ve [Flowery](https://flowery.pw/) bir yedektir.
    
        Fluent ayrıca [Deepl](https://www.deepl.com/pro#developer) çeviri api'sini de destekler.
        1. Ücretsiz Deepl hesabınızı **[Buradan](https://www.deepl.com/pro#developer)** kaydedin.
        2. API anahtarınızı **[Buradan](https://www.deepl.com/account/summary)** edinin.
        3. API anahtarınızı şu şekilde ayarlayın:
        `[p]set api deepl key YOUR_KEY_HERE`
    
        Bir deepl anahtarı ayarlanmışsa, google translate'e ve ardından flowery'ye geri dönmeden önce bunu kullanacaktır

en: {}
    Cog Version: {}
    Author: {}
tr_TR: {}
    Cog Versiyonu: {}
    Yazar: {}

en: No data to delete
tr_TR: Silinecek veri yok

en: Translate a message
tr_TR: Bir mesajı çevirin

en: The target language `{}` was not found.
tr_TR: Hedef dil `{}` bulunamadı.

en: Could not find any content to translate!
tr_TR: Çevrilecek herhangi bir içerik bulunamadı!

en: An error occured while translating, Check logs for more info.
tr_TR: Çeviri sırasında bir hata oluştu, daha fazla bilgi için günlükleri kontrol edin.

en: ❌ Translation failed.
tr_TR: ❌ Çeviri başarısız oldu.

en: Base command
tr_TR: Temel komut

en: 
            Add a channel and languages to translate between
    
            Tip: Language 1 is the first to be converted. For example, if you expect most of the conversation to be
            in english, then make english language 2 to use less api calls.
tr_TR:         Bir kanal ve çeviri yapmak için diller ekleyin
    
            İpucu: Dil 1 ilk dönüştürülecek dildir. Örneğin, konuşmanın çoğunun İngilizce olmasını bekliyorsanız, İngilizce dilini 2. dil olarak ekleyin ve daha az API çağrısı yapın

en: Both of those languages are invalid.
tr_TR: Her ikisi de geçersiz dillerdir.

en: Language 1 is invalid.
tr_TR: Dil 1 geçersiz.

en: Language 2 is invalid.
tr_TR: Dil 2 geçersizdir.

en: ❌ {} is already a fluent channel.
tr_TR: ❌ {} zaten akıcı bir kanaldır.

en: ✅ Fluent channel has been set!
tr_TR: ✅ Akıcı kanal ayarlandı!

en: Remove a channel from Fluent
tr_TR: Fluent'ten bir kanalı kaldırın

en: ✅ Fluent channel has been deleted!
tr_TR: ✅ Fluent kanalı silindi!

en: ❌ {} isn't a fluent channel!
tr_TR: ❌ {} akıcı bir kanal değil!

en: View all fluent channels
tr_TR: Tüm akıcı kanalları görüntüle

en: There are no fluent channels at this time.
tr_TR: Şu anda akıcı kanallar bulunmamaktadır.

en: **Fluent Settings**
    {}
tr_TR: **Akıcı Ayarlar**
    {}

en: Unable to finish translation, perhaps the API is down.
tr_TR: Çeviri tamamlanamıyor, belki de API çalışmıyor.

en: Invalid target language
tr_TR: Geçersiz hedef dil
