vrt-cogs - en to fr_FR translation catalogue (22 entries)

en: 
        Seamless translation between two languages in one channel. Or manual translation to various languages.
    
        Fluent uses google translate by default, with [Flowery](https://flowery.pw/) as a fallback.
    
        Fluent also supports the [Deepl](https://www.deepl.com/pro#developer) tranlsation api.
        1. Register your free Deepl account **[Here](https://www.deepl.com/pro#developer)**.
        2. Obtain your API key **[Here](https://www.deepl.com/account/summary)**.
        3. Set your API key with:
        `[p]set api deepl key YOUR_KEY_HERE`
    
        If a deepl key is set, it will use that before falling back to google translate and then flowery.
fr_FR:      Traduction sans faille entre deux langues dans un seul canal. Ou traduction manuelle vers différentes langues.
         Fluent utilise Google Translate par défaut, avec [Flowery](https://flowery.pw/) comme solution de secours.
         Fluent prend également en charge l'API de traduction [Deepl](https://www.deepl.com/pro#developer).     1. Inscrivez-vous gratuitement à votre compte Deepl **[ici](https://www.deepl.com/pro#developer)**.     2. Obtenez votre clé API **[ici](https://www.deepl.com/account/summary)**.     3. Définissez votre clé API avec:     `[p]set api deepl key YOUR_KEY_HERE`
         Si une clé Deepl est définie, elle sera utilisée avant de passer à Google Translate, puis à Flowery.

en: No data to delete
fr_FR: Pas de données à supprimer

en: Translate a message
fr_FR: Traduire un message

en: The target language `{}` was not found.
fr_FR: La langue cible `{}` n'a pas été trouvée.

en: Could not find any content to translate!
fr_FR: Impossible de trouver du contenu à traduire !

en: An error occured while translating, Check logs for more info.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la traduction. Consultez les journaux pour plus d'informations.

en: ❌ Translation failed.
fr_FR: ❌ La traduction a échoué.

en: Base command
fr_FR: Commande de base

en: 
            Add a channel and languages to translate between
    
            Tip: Language 1 is the first to be converted. For example, if you expect most of the conversation to be
            in english, then make english language 2 to use less api calls.
fr_FR: Ajouter un canal et des langues à traduire
    
    Conseil : La langue 1 est la première à être convertie. Par exemple, si vous pensez que la plupart des conversations se dérouleront en anglais, choisissez la langue 2 pour utiliser moins d'appels d'API

en: Both of those languages are invalid.
fr_FR: Ces deux langues ne sont pas valables.

en: Language 1 is invalid.
fr_FR: La langue 1 n'est pas valide.

en: Language 2 is invalid.
fr_FR: La langue 2 n'est pas valide.

en: ❌ {} is already a fluent channel.
fr_FR: ❌ {} est déjà un canal fluide.

en: ✅ Fluent channel has been set!
fr_FR: ✅ Le canal fluent a été défini !

en: Remove a channel from Fluent
fr_FR: Supprimer un canal de Fluent

en: ✅ Fluent channel has been deleted!
fr_FR: ✅ Le canal Fluent a été supprimé !

en: ❌ {} isn't a fluent channel!
fr_FR: ❌ {} n'est pas un canal fluide !

en: View all fluent channels
fr_FR: Voir toutes les chaînes fluent

en: There are no fluent channels at this time.
fr_FR: Il n'y a pas de chaînes fluides pour le moment.

en: **Fluent Settings**
    {}
fr_FR: **Paramètres de Fluent** {}

en: Unable to finish translation, perhaps the API is down.
fr_FR: Impossible de terminer la traduction, l'API est peut-être en panne.

en: Invalid target language
fr_FR: Langue cible invalide
