vrt-cogs - en to tr_TR translation catalogue (43 entries)

en: Set OpenAI Key
tr_TR: OpenAI Anahtarını Ayarla

en: Enter your OpenAI Key below
tr_TR: OpenAI Anahtarınızı aşağıya girin

en: This isn't your menu!
tr_TR: Bu senin menün değil!

en: Entry name
tr_TR: Giriş adı

en: Training context
tr_TR: Eğitim bağlamı

en: Search Query
tr_TR: Arama Sorgusu

en: Failed to process embedding `{}`
    Content: ```
    {}
    ```
tr_TR: `{}` gömme işlemi başarısız oldu
    İçerik: ```
    {}
    ```

en: An embedding with the name `{}` already exists!
tr_TR: `{}` adında bir gömme zaten mevcut!

en: Your embedding labeled `{}` has been processed!
tr_TR: `{}` etiketli gömme işleminiz işlendi!

en: No embeddings to inspect!
tr_TR: İncelenecek gömme yok!

en: No embeddings to edit!
tr_TR: Düzenlenecek gömme yok!

en: Failed to edit that embedding, please try again later
tr_TR: Bu yerleştirme düzenlenemedi, lütfen daha sonra tekrar deneyin

en: Your embedding has been modified!
tr_TR: Yerleştirmeniz değiştirildi!

en: Add an embedding
tr_TR: Bir yerleştirme ekleyin

en: Your embedding is processing and will appear when ready!
tr_TR: Yerleştirmeniz işleniyor ve hazır olduğunda görünecek!

en: No embeddings to delete!
tr_TR: Silinecek gömme yok!

en: Deleted `{}` embedding.
tr_TR: `{}` katıştırması silindi.

en: No embeddings to search!
tr_TR: Aranacak gömme yok!

en: Search for an embedding
tr_TR: Bir yerleştirme arayın

en: Search result: **{}**
tr_TR: Arama sonucu: **{}**

en: Function Edit
tr_TR: İşlev Düzenleme

en: JSON Schema
tr_TR: JSON Şeması

en: Code
tr_TR: Kod

en: No code to inspect!
tr_TR: İncelenecek kod yok!

en: Here are your custom functions
tr_TR: İşte özel işlevleriniz

en: Reply to this message with the json schema for your function
    - [Example Functions](https://github.com/vertyco/vrt-cogs/tree/main/assistant/example-funcs)
tr_TR: Bu mesaja fonksiyonunuzun json şeması ile yanıt verin
    - [Örnek Fonksiyonlar](https://github.com/vertyco/vrt-cogs/tree/main/assistant/example-funcs)

en: SchemaError
    {}
tr_TR: Error de esquema
    {}

en: Empty schema!
tr_TR: Boş şema!

en: Invalid schema!
    **Missing**
    {}
tr_TR: Geçersiz şema!
    **Eksik**
    {}

en: Reply to this message with the custom code
tr_TR: Bu mesaja özel kod ile yanıt verin

en: Invalid function
tr_TR: Geçersiz fonksiyon

en: `{}` has been overwritten!
tr_TR: `{}` üzerine yazıldı!

en: `{}` has been created!
tr_TR: `{}` oluşturuldu!

en: No code to edit!
tr_TR: Düzenlenecek kod yok!

en: Could not find function!
tr_TR: Fonksiyon bulunamadı!

en: This function is managed by the `{}` cog and cannot be edited
tr_TR: Bu işlev `{}` dişlisi tarafından yönetilmektedir ve düzenlenemez

en: The json schema for this function is too long, you'll need to re-upload it to modify
tr_TR: Bu işlev için json şeması çok uzun, değiştirmek için yeniden yüklemeniz gerekecek

en: The code for this function is too long, you'll need to re-upload it to modify
tr_TR: Bu işlevin kodu çok uzun, değiştirmek için yeniden yüklemeniz gerekecek

en: `{}` function updated!
tr_TR: `{}` fonksiyonu güncellendi!

en: No code to delete!
tr_TR: Silinecek kod yok!

en: This function is managed by the `{}` cog and cannot be deleted
tr_TR: Bu işlev `{}` dişlisi tarafından yönetilmektedir ve silinemez

en: `{}` has been deleted!
tr_TR: `{}` silindi!

en: No code to toggle!
tr_TR: Değiştirmek için kod yok!
